U GRADSKOJ ”ART” GALERIJI OTVORENA IZLOŽBA ”SLOVOM O SLOVU-TRAGOVIMA BOSANSKE PISMENOSTI

Sinoć je u Gradskoj Art Galeriji svečano otvorena izložba ”Slovom o slovu-Tragovima bosanske pismenost”i. Izložba je organizovana od strane BZK Preporod BiH uz podršku Grada Goražda i BZK ”Preporod” Goražde. Autori izložbe su dr. Erna Ramić-Kunić naučna saradnica Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu, dr. Alen Kaladžija naučni savjetnik Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu te prof.dr. Sanin Kodrić, predjednik Bošnjačke zajednice kulture ”Preporod i redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Izložbu su otvorili gradonačelnik Goražda Ernest Imamović i predsjednik BZK ”Preporod” BiH prof.dr. Sanin Kodrić.

Izložba Slovom o slovu: Tragovima bosanske pismenosti dokumentarna je izložba o povijesti pismenosti na bosanskom jeziku od srednjeg vijeka, pa sve do novijeg vremena, zaključno s početkom austrougarskog perioda. Izložba pokazuje duboku povijesnu ukorijenjenost i dugu tradiciju bosanskog jezika, ali i pismenosti na bosanskom jeziku, čiji se začeci javljaju upravo u dalekom srednjem vijeku, dok se njezin razvoj odvija tokom svih narednih stoljeća. Sve ovo vrijeme, a stjecajem različitih povijesnih okolnosti, tradicija bosanske pismenosti usložnjavala se, učinak čega jeste i višestrukost pisama bosanskog jezika, među kojima su najprije glagoljica i njezine različite varijante, od kojih je za Bosnu karakteristična glagoljica poluoblog tipa, potom posebna varijanta stare ćirilice, tzv. zapadna ćirilica bosanskog tipa, zatim bosančica te arebica, nakon čega slijede različite starije varijante ćirilice i latinice, kao i napokon, savremena ćirilica i savremena latinica, odnosno ćirilica i latinica kakve danas poznajemo i koristimo.

 Naime, današnja Bosna i Hercegovina zemlja je s dalekim povijesnim korijenima, ali i zemlja vrlo složene prošlosti, što se reflektiralo i u historiji bosanskog jezika, ali i u povijesti pismenosti na bosanskom jeziku.