Grad Goražde jedan je od 7 partnerskih jedinica lokalne samouprave na projektu ‘’Moving us closer 2’’ kojeg realizuje Populacijski fond Ujedinjenih nacija uz finansijsku podršku Ambasade Republike Italije u Bosni i Hercegovini i Ministarstva spoljnih poslova Italije u okviru kojeg su 3 mlade osobe iz našeg grada učestvovale u programu Omladinske razmjene. Oni su u sklopu ovog projekta zajedno sa grupom mladih sa Zapadnog Balkana u periodu od od 23.-29. novembra boravili u Italiji. Isto tako grupa mladih iz Italije je boravila u BiH , kako bi podijelili neke zabavne i edukativne aktivnosti, te učili o interkulturalnom dijalogu.
Grupa mladih iz BiH, među kojima su i mladi iz Goražda Amila Perla, Ajdin Ćurovac i Sanin Džananović u sklopu sedmodnevne posjete Italiji, gradu Udine učestvovali su u brojnim radionicama i posjetama znamenitostima Italije.
Program razmjene je započeo Y-Peer treningom i jačanjem uloge mladih u promoviranju međusobnog razumijevanja, konstruktivnog narativa, poštovanja raznolikosti i povjerenja sa ciljem izgradnje mira i inkluzije.
Zatim su, uz historičara Gian Franco Ellera, istražili Udine, grad sa bogatom historijom koji je pravi “muzej na otvorenom”. Posjetili su i Museo Diocesano i Galleria del Tiepolo, gdje su uživali u djelima baroknog majstora Giovanni Battista Tiepola. Učesnici su također posjetili izdavačku kuću “Bottega Errante”, poznatu po prevođenju i promociji književnosti sa Zapadnog Balkana.
Uživali su i u izložbi renomiranog umjetnika Tarika Berbera, smještenoj u čuvenom ateljeu, poznatom po saradnji sa umjetnicima poput Safeta Zeca i Mersada Berbera.
Mladi iz zemalja Zapadnog Balkana posjetili su izložbu “Terza Terra” u Villa Manin, gdje su se susreli sa Pistoletovim “Trećim Rajem”, simbolom ravnoteže između prirode i tehnologije. Nakon toga, obišli su Casa Cavazzini, muzej moderne i savremene umjetnosti, koji nudi jedinstven uvid u bogatstvo kreativnog izraza kroz različite epohe.
Posljednji dani omladinske razmjene u Italiji posvećeni su fotografiji i miru. Mladi Zapadnog Balkana posjetili su Muzej fotografije unutar gradskog dvorca u Udinama, istražujući radove fotografa iz 19. i 20. stoljeća. Nakon toga, sudjelovali su u radionici s Francescom Cristin, istražujući njen jedinstven pristup umjetnosti i dizajnu. U radionici s Imranom Kapetanović pod nazivom “Moj mir i naš mir kroz fotografiju”, kreativno su istraživali vlastite vizije mira kroz fotografije koje su zabilježili tokom boravaka u Udinama.