OBILJEŽEN DAN SJEĆANJA NA UBIJENU DJECU U GORAŽDU 1992.-1995.

U Goraždu je danas obilježen 14. maj- Dan sjećanja na ubijenu djecu u Goraždu 1992-1995 godina.

Ovo je treća godina kako se ovaj datum prigodnim programskim sadržajima obilježava u našem Gradu.

Program obilježavanja je započeo polaganjem cvijeća na Spomen-obilježju ubijenoj djeci 1992-1995 na platou ispred Centra za kulturu Goražde.

Cvijeće na Spomen-obilježje ubijenoj djeci Goražda položili su roditelji ubijene djece, delegacija djece Grada Goražda, predstavnici Grada Goražda i Bosansko-podrinjskog kantona, Rotary klub, boračka udruženja i udruženja civilnih žrtava rata goraždanske regije i drugi, nakon čega je izveden performans pod nazivom ‘’Vidiš li me?’’. Koordinator performansa je prof. Senada Aleta. Performans su pripremili učenici OŠ ’’Husein ef Đozo’’ i članovi Amaterske pozorišne scene “Centar za kulturu”. U performansu je učešće uzelo 151 dijete iz osnovnih I srednjih škola sa područja Goražda ( OŠ ‘’Husein ef Đozo,’’ OŠ ‘’Fahrudin Fahro Baščelija’’, OŠ ‘’Mehmedalija Mak Dizdar’’, OMŠ ‘’Avdo Smailović’’ SSŠ ‘’Hasib Hadžović’’ MSŠ ‘’Enver Pozderović’’, SSS ‘’Džemal Bijedić’’), djeca iz JU za predškolski odgoj i obrazovanje kao i orkestar Centra za kulturu. Posebnu zahvalnost Organizacioni odbor uputio je Ministarstvu za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK-a, Goražde za doprinos u realizaciji ovog značajnog datuma.

Performans pod nazivom „Vidiš li me?!“, čiji je cilj da kroz umjetnički izraz, muziku, čitanje imena ubijene djece i puštanje balona djecu poginulu tokom opsade, ukaže na stradanje najmlađih u dugoj opsadi Goražda, te njeguje kulturu sjećanja. Učesnici su odali počast vršnjacima koji su izgubili život, ali i uputili poruke solidarnosti s nevinom djecom u Palestini i drugim ratovima širom svijeta.

“U Goraždu, u Gazi i u svakom kutku ove planete dijete ima pravo da živi. Jer ste nam to rođenjem obećali. Sjećamo se ubijenih u Goraždu, ali gledamo i današnji svijet gdje djeca ponovo umiru bez krivice. Gaza gori. Njene škole postaju ruševine. Njeni parkovi grobnice. I opet iste prizore gledamo, krv na pločnicima, plišane igračke u prašini. Mi znamo jer smo i sami bili prepušteni tišini svijeta kao zaštićena enklava. I zato ovo nije samo sjećanje. Ovo je vrisak. Ovo je opomena. Ratovi dolaze kad ljudi šute. Genocidi rastu kad svijet okrene glavu. Svako dijete ima pravo da živi u Goraždu, u Gazi, u svakom kutku ove planete”, naglasili su učesnici performansa.

Ovo obilježavanje podsjetnik je na strašne posljedice rata i obaveza svih generacija da čuvaju sjećanje na nevino stradale. Za ubijanje goraždanske djece niko do danas nije odgovarao.