U TOKU AKTIVNOSTI NA IZRADI PROJEKATA  ZA DEMINIRANJE  ”GORNJA KOLIJEVKA” MSP

BHMAC (Centar za uklanjanje mina), Oružane snage BiH i Norveška nevladina organizacija ”Narodna pomoć” proveli su postupak izrade opšte minske situacije za BiH, a samim tim i za Grad Goražde, kako bi se ubrzalo deminiranje u BiH, a sve u skladu sa Strategijom BiH bez mina 2019/2025. godina.

U 2019. godini BHMAC Sarajevo u saradnji sa službom za civilnu zaštitu i mjesne zajednice Grada Goražda, kao i informatorima predložio je osam (8) MSP projekata za Grad Goražde, to je nova metoda deminiranja koja se provodi u BiH već pet godina. Procjenjena površina ovih projekata iznosi oko (devetnaest miliona) 19.000.000 m2.

U narednim danima BHMAC (Centar za uklanjanje mina) Sarajevo, nosilac izrade projekta i Služba za civilnu zaštitu i mjesne zajednice Grada Goražda, kao koordinator, na području mjesnih zajednice Hubjeri, Goražde III i Zupčići će raditi na izradi projekta za deminiranje MSP (minska sumnjiva površina) “Gornja Kolijevka“ MSP procjenjene površine oko (dva miliona i četiri stotine hiljada metara kvadratnih) 2.400.000 m2.

U cilju što bolje izrade projekta odnosno identifikovanju minskih polja, Služba za civilnu zaštitu i mjesne zajednice Grada Goražda poziva sve one koji posjeduju zapisnike minske situacije ili poznaju lokacije minskih polja da iste dostave ili prijave u BHMAC Sarajevo ili Službu.

Lokacije za koji se radi projekat su borbene linije koje su u toku rata 1992-1995. godina držali pripadnici ABiH kao i pripadnici vojske RS i to:  Kazagići, Biserna, Vran Potok, Jelah, Sanac, Tovarnice, Gaj, Bare, Krsnica, Biocka, Rahla, Gornje kolijevke i Samari.

Služba za civilnu zaštitu i mjesne zajednice zahvaljuje na dosadašnjoj saradnji mještanima i licima koja su pomagala na identifikaciji minskih polja.