Skip to content
U KORITU RIJEKE DRINE PRONAĐENA TOPOVSKA ĐULAD IZ OSMANSKOG PERIODA PDF Ispis E-mail
Autor gorazde.ba   
Srijeda, 06 Septembar 2017 15:34

Kao što je poznato javnosti ovih dana u našem gradu borave Pripadnici Federalne uprave Civilne zaštite i ronioci Jedinice specijalne policije Republike Češke koji su u naš grad došli sa ciljem da prvi put  nakon rata izvrše pretragu za neeksplodiranim granatama i drugim ubojitim sredstvima iz korita Drine u Goraždu. Uz pomoć specijalne opreme – sonara i podvodnih detektora za metal, oni su locirali i uklonili sredstva korištena u proteklom ratu.

Riječ je o misiji eksperata koja traje već duži period, a ove godine, pored ostalih, odabrana je i rijeka Drina u Goraždu da se pretraži. U sklopu projekta pretražili su  lokacije pod vodom za koje se sumnja da se na njima nalaze neeksplodirana ubojita sredstva. Pripadnici deminerskog tima FUCZ pružili su  podršku u smislu uklanjanja, transporta pronađenih ubojnih sredstava, odnosno njihovog uništavanja na licu mjesta ako nisu sigurna za transport. Saradnja između policije Češke i FUCZ traje od 2012. godine, kao dio programa saradnje Češke sa zemljama zapadnog Balkana. BiH je prioritetna država, a sa pripadnicima Specijalne ronilačke jedinice policije Češke u naš grad su stigli i vatrogasci iz spasilačke jedinice Hlučin i pirotehničar.

Osim NUS-a pronađenog u koritu rijeke Drine, ono što je zanimljivo jeste da su ronioci pronašli i topovsku đulad za koju se pretpostavlja da potiču iz 17. odnosno 18 stoljeća. Obzirom da je riječ o značajnoj arheološkoj građi, pripadnici Jedinici specijalne policije Republike Češke odlučili su pomenutu đulad pokloniti Zavičajnom muzeju u Goraždu. Tim povodom danas je u Zavičajnom muzeju održana prigodna svečanost uz prisustv brojnih zvanica, među kojima je bio i gradonačelnik Goražda dr. sci. Muhamed Ramović koji je još jednom uputio riječi zahvalnosti na njihovom angažmanu u Goraždu, te istakao značaj ovih pronalazaka.

Pukovnik Petar Micek predvodnik Specijalne ronilačke jedinice Češke policije u izjavi za medije kazao je nešto više o njihovom angažmanu u Goraždu: ’’Znači  mi smo  imali tri lokacije na kojima smo radili, na kojima je rađena pretraga. Počeli smo sa Gradskim mostom. Tamo smo pronašli jedan pronalazak oštre municije. Onda smo se prebacili na pješački most u gradu. Tamo smo toga pronašli više. Znači na drugoj lokaciji smo pronašli i topovske đule iz 17. stoljeća.  U Goraždu smo ostali 14 dana, danas je naš posljednji radni dan i na posljednjoj lokaciji smo pronašli oštru municiju.’’

Suad Vrana šef odsjeka za uništavanje eksplozivnih  sredstava u FUCZ ističe da je riječ o značajnom pronalasku: ’’Radi se o topovskoj đuladi najvjerovatnije iz Osmanskog perioda. S obzirom na njihovu konstrukciju  vjerovatno iz kasnog 17. odnosno 18 stoljeća. Radi se o municiji koja je već s drugom polovinom 19. stoljeća bila prevaziđena izastarjela. S obzirom na neke tehničke karakteristike pretpostavljamo da se radi o tom periodu 17. ili 18. stoljeća. U tom periodu tu municiju je koristila Osmanska vojska i u nekom narednom periodu ćemo raditi precizne analize ovih pronalazaka kako bismo znali o čemu se radi.’’

Topovska đulad bit će dio naše redovne arheološke postavke u Zavičajnom muzeju kazao je u izjavi za medije rukovodilac muzeja Adi Džemidžić: ’’Prilikom provjeravanja obale odnosno korita rijeke Drine u namjeri da se pronađu neeksplodirana ubojita sredstva iz proteklog rata, pronađeni su topovska đulad iz osmanskog perioda koja se mogu okvirno tretirati da potiču iz 17.-18. stoljeća. To su đulad vjerovatno lijevanog, odnosno kovanog željeza sa nekim rupicama za barut i što se tiče nas kao Zavičajnog muzeja nama je drago da su ljudi koji su pronašli to izrazili veliku želju da to poklone nama kao Zavičajnom muzeju. To će dobro doći za našu redovnu arheološku postavku. Kolege koji su pronašli đulad pokušat će uraditi neki rendgenski snimak da pokušaju napraviti analize tačnog datiranja ovih đuladi.’’

Share
 

Sjedište Gradske uprave

  • Ulica: Maršala Tita br. 2
  • 73000 Goražde 
  • Telefon: +387 38 221 002
  • Telefon: +387 38 241 450
  • Fax :+387 38 221 332
  • E-mail: grad@gorazde.ba
  • ID: 245025030009
  • PDV: 4245025030009