Skip to content
POVODOM VELIKOG BROJA POŽARA IZDATO UPOZORENJE NESAVJESNIM GRAĐANIMA PDF Ispis E-mail
Autor gorazde.ba   
Petak, 11 August 2017 14:47

Veliki broj požara koji su se desili proteklih dana izazvanih najvjerovatnije nesavjesnim ponašanjem građana, bio je razlog sazivanja hitnog sastanka komandira Profesionalne vatrogasne jedinice i dijela štaba Civilne zaštite koji su posljednjih sati konstantno na terenu gaseći požare. Sastanak je organizovao gradonačelnik Goražda dr.sci. Muhamed Ramović koji je ujedno i komandant Štaba Civilne zaštite.

Na održanom sastanku ukazano je još jednom na velike probleme uzrokovane požarima, te je izdato upozorenje građanima.

Gradonačelnik Goražda dr.sci. Muhamed Ramović apeluje na građane da povedu računa: ''Jutros smo imali hitni sastanak dijela štaba CZ, najodgovornijih ljudi iz Vatrogasne jedinice iz razloga što smo posljednjih 20 sati imali 4 požara. Svi su bili na području mjesne zajednice Ilovača, na potezu Zabusi-Kola-Plesi i jedan je u Desanima koji smo uspjeli sinoć uz veliki napor uspješno da ugasimo na potezu Sjenokosa. Bio sam jutros na licu mjesta i zaista se uvjerio, ovo što su jučer uradili naši momci iz Vatrogasne jedinice, spriječili su da kažem možda požar najvećih razmjera u BiH. Samo da se desilo prelazak preko puta Zaimov Do-Plesi gdje je to prelaz svega 4-5 metara, ne bi  se moglo nikako više ugasiti jer je šuma toliko gusta to bi se proširilo prema Beriču, Prači, Rešetnici tako da ne bismo mogli ni helikopterima to sigurno ugasiti. Napravili smo analizu, požar koji je bio visine 8 metara, na borovini, uspjeli su da prekinu vatrenu stihiju, naravno uspjeli smo, ali morate prije svega ljude čuvati, to je velika temperatura, a ljudi su pokazali nadljudski napor, a i sposobnost. Stigli su i građani MZ Ilovača i pripadnici JP BPK šume koji su dali jako veliki doprinos. Ovom prilikom pozivam još jednom građane, ali posljednji put u ovoj godini zaista da se odgovorno ponašaju, prilikom bilo kakvog susreta sa prirodom da čuvaju, da ne bace neki opušak, da uopšte u ovim mjesecima ne pale vatru, nema potrebe, sve se to može na jesen uraditi. Zamislite 3 požara u radijusu 400 m2, ne može se to baš tako iznenada desiti jer znamo da je tu mali broj stanovnika, tako da sumnjamo da su požari namjerno izazvani.Također upozoravamo građane i pozivamo MUP, ministra, komesara, da se maksimalno uključe, kazna za ovakve radnje je od 6 mjeseci do 8 godina zatvora, također novčana kazna od 500 KM do 3 000KM. Moramo da vodimo računa o našoj životnoj sredini. Mi imamo svega 12 vatrogasaca. Angažovali smo 5 osoba za volontiranje, to je toliko mali broj ljudi za ovako veliku teritoriju, a moramo uvijek imati jednu jedinicu za intervencije u gradu. Želio sam da se na današnjem sastanku zahvalim našim ljudima, evo zamislite da mi njih 48 sati držimo u potpunoj mobilizaciji, ne mogu se odmoriti. Zaista im dugujemo veliku zahvalnost.''

Jedinice uvijek moraju biti spremne da intervenišu kazao je VD PVJ Mustafa Geca: ''Mi vatrogasci grada Goražda koji pripadamo službi Civilne zaštite ne smijemo biti umorni i uvijek moramo biti spremni, moramo svima pomoći, a pogotovo onim licima koji prolaze kroz naš grad, mi smo to naučili pored ovakvog čovjeka koj predstavlja naš grad da budemo kulturni i ljubazni prema svima, da se odazovemo pozivu u pomoć. Zadnji požar koji se desio na području MZ Ilovača to je isto pokazao mi ne smijemo na tom terenu da kažemo da smo umorni, stavljamo se na raspolaganje, ali pritom moramo i da  i štitimo ljude i imovinu. Naša saradnja sa BPK-a šume i MUP-om BPK-a je izuzetno dobra. Ovo je veliki požar gdje može doći do stradanja ljudi i mi moramo voditi računa i o našim ljudima. Hvala svima onima koji su nas zvali, koji nam upućuju pozive za pomoć, koji se interesuju. Sad trenutno sve je mirno, jutros oko 4 smo uspjeli da stavimo požar pod kontrolu, ako se pojavi požar mi ćemo djelovati, napravili smo jedan plan. Ovim putem zahvaljujem se Gradonačelniku koji je na naš zahtjev za požarnu opasnost po članu 111 Zakona o zaštiti i spašavanju privremeno popunio službu sa još pet ljudi. Veliko mu hvala što je imao razumjevanje, jer znali smo da će doći do ove situacije, a mi nismo imali dovoljno ljudi.

Share
 

Sjedište Gradske uprave

  • Ulica: Maršala Tita br. 2
  • 73000 Goražde 
  • Telefon: +387 38 221 002
  • Telefon: +387 38 241 450
  • Fax :+387 38 221 332
  • E-mail: grad@gorazde.ba
  • ID: 245025030009
  • PDV: 4245025030009